Teadliku toitumise mõiste (ingl.k. mindful eating) on alguse saanud budismist ja meditatsioonist. Mindfullness ehk eesti keeles täielikult teadvel/täies tähelepanus olek on inimese võime olla täielikult praeguses hetkes kohal, saada aru kus ma olen, mida ja kuidas ma teen, ilma ümbritsevatel mõjutustel ennast üleliigselt häirida laskmata.
Miks siis tuua oma tähelepanu sellele kuidas ma söön, söögist mõtlen ja söömisega seonduvat planeerin? Siin on sulle viis head põhjust. Boonusena õpid sa ennast märkama ka muudes tegevustes peale söömise, mis teeb selle eriti põnevaks. Kujuta ette, et sa oled küll teadlik toitumisega seonduvatest uskumustest, reeglitest ja normidest aga sealjuures oskad kuulata oma keha, seda mõjutada ja hästi hoida. Väärt mõtlemist ja proovimist igal juhul!
Sulle mitte sobivatele toitudele, õpid reguleerima toidu kogust ja seda kõike kergelt ja hea tundega! Kui fookus on sinul endal, sinu enesetundel ja kehal, siis oskad ja suudad sa jätta kõrvale toidud ja söömise viisid, mis sulle ei sobi. Märgates mõne toidu söömisel järel ebamugavust, raskustunnet, füüsilisi või psüühilisi sümptomeid ja neid arvesse võttes, on palju lihtsam järgmine kord see söömata jätta. Kui toiduga kaasneb palju reegleid, keelde ja käske, ilma neid oma nahal läbi tunnetamata, on meelel keeruline neid kerguses omaks võtta. Omast kogemusest lähtudes ja ennast hoidvaid valikuid on tunduvalt lihtsam ja meeldivam teha.
Piiravate dieetide pidamine, kellegi teise kokku pandud toitumiskavadega igapäevane hakkama saamine ja tohutu suur hulk vastukäivaid toitumissoovitusi, mille hulgast endale sobivad valida, ei ole lihtne ülesanne kellelegi. Teadlik toitumine tähendab õpitud oskust kuulata, märgata ja arvestada oma isiklike eelistuste, tunnete ja tarbitava toidu personaalse mõjuga minu kehale ja enesetundele. Selleks, et olla püsivalt kerges kaalus on vaja saavutada kergus oma söömises, söögist mõtlemises ja elustiilis. Eriti kurnavad on vaimsele ja füüsilisele tervisele järsud kiirdieedid, kus eesmärk kaalu langetada on seatud lühikesele ajale, võttes kasutusele radikaalsed meetmed. Olgu selleks siis näljutamine, olulise osa toitude välistamine või muud mitte loomulikud toitumise viisid, mida sa vabatahtlikult ja hea meelega endale ei valiks. Tulemused on siis lühiajalised ja tihtilugu mõjutavad keha loomulikku toimimist. Teisisõnu, keha normaalkaal tõuseb, kuna peremees/perenaine tundub ebastabiilne ja ei tea ette kas ja mida jälle süüa saab. Seega hakkab keha rohkem energiat raskete aegade hirmus rasvarakkudesse salvestama. Teine võimalus on, et tekib vitamiinide ja mineraalide puudus, mis viib mõne kehalise või vaimse funktsiooni häireni. Olgu selleks siis vähene eluenergia, närvilisus, kehv mälu, langevad juuksed, katkised hambad, nõrgad luud vms. Osad protsessid ei ole tagasi pööratavad ja teevad inimesele püsivat kahju. Kui sa õpid teadlikult toidu mõju oma kehale ja meeleseisundile märkama, õpid eristama sobivat ja mitte sobivat, siis teed sa endale tervislikud valikud loomulikult, õpid rohkem nautima ja muudad head valikud igapäevaseks.
Nii söömist kui ka teisi kehalisi ja meelelisi tegevusi. See kuidas sa sööd on ühendatud sellega kuidas sa ennast kohtled, kui palju ennast märkad ja endaga arvestad. Söömine on seotud ka seksuaalsusega kui sarnase keha ja meeli ühendava kogemusega. Kas siis seoses naudingute või piiravate isiklike ning ühiskondlike tavade ja normidega.
Nautima õppimise juures on oluline roll toiduga seotud hinnangutest loobumisel. Toidu lahterdamine heaks või halvaks annab sellele sinu üle kontrolli. Iga hinnanguga käib kaasas tugev emotsionaalne laeng, mis väljendub lõpuks süütunde ja häbina iseenda ees ja mõjutab otseselt sama mustri kordumist. Seega, mida kergemini ja nauditavamalt sa söömisesse suhtud, seda kergem sul on ja seda rohkem sa ka naudinguid nii süües kui elus laiemalt ka koged.
Teisisõnu oskad ennast süüa terveks, energiliseks või mida sa parasjagu vajad. Mõnikord on vaja ennast haigusest või traumast tervendada, külmaga soojas hoida või soojaga jahutada, stressirohkel ajal keha ja meelt tasakaalus hoida, saada juurde jõudu ja kiirust või hoopis puhastuda. Mida parem ühendus on sul oma keha ja meelega ja oskus kuulata keha sõnumeid, seda paremini oskad sa toidu (ja ka muude vahenditega) ennast soovitud suunas mõjutada. Saades aru kuidas mingi toit sinul näiteks kõhu kinni teeb, tekitab gaase, teeb väsinuks ja pahuraks või hoopis annab hea ja kerge enesetunde, toob energiat ja tervendab keha, oled sa võimeline muutma endas kõike nii ja kuidas ise soovid. Läbi teadlikkuse valid sina milline sinu keha on, mitte ei ole sulle ebasobiva söömise mõjude tagajärgede käes kannataja.
Üks kõige suuremaid väljakutseid nii söömisega kui igapäevase eluga seonduvalt on süütunne, häbi ja ärevus. Süütunne ja häbi nende valikute pärast mis sa tegid või tegemata jätsid ning sellega kaasnev ärevus. Teadliku toitumise läbi saab õppida süütundega toime tulema ja sellelt tähtsust ära võtta. Vahet ei ole kas sa sõid liiga palju, valet asja, vales kohas või valel viisil, see kõik on hinnang iseendale. Sel hetkel kui sa saad aru, et süütunde, häbi ja ärevusega on võimalik toime tulla ilma suure raskustunde ja iseenda karistamiseta, siis see on suur võit. Järgi proovitud praktikad nii toitumisega kui ka muudes elu valdkondades ja võin kinnitada, et on küll abiks endaga pehmem ja parem olemisel.
Igal probleemil on alati lahendus ja igat harjumust on võimalik muuta. Nautima saab õppida, samuti ennast saledaks ja terveks süüa!
Soovin uudiseid ja eripakkumisi!